Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Stanowiska sosny drzewokosej Pinus rhaetica (sosny błotnej) na terenie Nadleśnictwa Węgliniec.

Stanowiska sosny drzewokosej Pinus rhaetica (sosny błotnej) na terenie Nadleśnictwa Węgliniec.

Sosna drzewokosa  to mieszaniec sosny pospolitej i kosodrzewiny, występujący głównie w górskich rejonach środkowo – wschodniej części Europy. Ma ona status taksonu prawnie chronionego, zagrożonego i rzadko występuje w Polsce. Na terenie Nadleśnictwa Węgliniec znajdują się dwa stanowiska sosny drzewokosej, jedno w Leśnictwie Krucze Gniazdo, w rezerwacie „Torfowisko pod Węglińcem” a drugie w Leśnictwie Węglowiec, w oddziale 139 fy.  

Lokalizacja rezerwatu przyrody „Torfowisko pod Węglińcem”.

Stanowisko rezerwatowe jest szerzej znane i opisywane. Rezerwat został utworzony w 1959 roku w celu ochrony ściśle chronionego taksonu jakim jest sosna drzewokosa Pinus rhaetica. Rezerwat znajduje się w Leśnictwie Krucze Gniazdo i ma powierzchnię 1,35 ha. 

Lokalizacja stanowiska sosny drzewokosej w oddziale 139 fy.

 W Leśnictwie Węglowiec stanowisko sosny drzewokosej zajmuje zaledwie 0, 75 ha i mieści się w oddziale 139 fy. W Leśnictwie Krucze Gniazdo, na terenie rezerwatu, jak i w Leśnictwie Węglowiec, na terenie oddziału 139 fy, występują jedynie formy drzewiaste a brak jest osobników o pokroju krzewiastym bądź pośrednim. Sosna drzewokosa jest bardzo rzadkim taksonem w zachodniej części kraju.