Asset Publisher
Rezerwaty
Rezerwaty
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Rezerwat „Torfowisko pod Węglińcem"
Rok utworzenia: 1959
Powierzchnia: 1,35 ha Leśnictwo: Krucze Gniazdo
Gatunkiem ściśle chronionym, dla którego został założony rezerwat jest sosna błotna zwana drzewokosą Pinus x rhaetica Brugger. Sosna błotna jest introgresywnym mieszańcem sosny pospolitej i kosodrzewiny, występującym głównie w górskich rejonach środkowo - wschodniej części Europy. W Polsce gatunek ten należy do rzadkich, prawnie chronionych oraz zagrożonych. W rezerwacie pod Węglińcem sosna błotna jest reprezentowana wyłącznie przez okazy o pokroju drzewa, natomiast nie występują tam osobniki o wzroście pośrednim między drzewem a krzewem. Rezerwat sosny błotnej w Nadleśnictwie Węgliniec jest jedynym w Polsce stanowiskiem tego mieszańca.
Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 64 gatunków roślin naczyniowych oraz 11 gatunków mchów. Do roślin podlegających ochronie gatunkowej oprócz sosny błotnej należą:
bagno zwyczajne Ledum palustre i kruszyna pospolita Frangula alnus, objęte ochroną częściową. Na uwagę zasługuje występowanie gatunku górskiego Senecio fuchsii, a z grzygów gęstoporek cynobrowy Piptoporus cinnabarinus.
Bagno zwyczajne zimą
Plan ochrony rezerwatu nie został jeszcze na dzień dzisiejszy zatwierdzony, dlatego też informacje o nim oparte są na opracowaniach naukowych.
Rezerwat „Wrzosiec koło Piasecznej"
Rok utworzenia: 2005
Powierzchnia: 40,16 ha Leśnictwo:Stawiska
Rezerwat obejmuje 40,16 w leśnictwie Stawiska w oddziałach 36 b-j, 37 f-t. Wg opracowania florystycznego stwierdzono w nim ok. 180 gatunków roślin charakterystycznych dla torfowisk i terenów bagiennych, w tym z roślin chronionych i rzadkich oprócz wrzośca bagiennego Erica tetralix, rosiczka okrągłolistna Drosera rotundifolia, rosiczka pośrednia Drosera intermedia, widłak goździsty Lycopodium clavatum, widłak torfowy Lycopodiella clavata, bagno zwyczajne Ledum palustre, przygiełka biała Rhynchospora alba.